TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi ve Batı’nın bu konudaki tavrı üzerine Hayat Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunulurken neredeydiniz? İlk tepkiniz ne oldu?
O gece alçak uçuş yapan savaş uçaklarını gördüğümde başlarda bunun eğitim uçuşu olduğunu düşünmüştüm ancak Boğaz Köprüsü‘nün bir tarafının kapatıldığı haberleri üzerine olağanüstü bir durum olduğunu anladım. Hemen akabinde gerçekleştirdiğim telefon görüşmelerinin ardından yaşananların bir darbe kalkışması olduğunu öğrendim. O andaki ilk düşüncem demokrasi, özgürlük ve direnişin sembolü olan meclise gitmek oldu. Ana muhalefet partisi CHP ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden çok sayıda vekille birlikte mecliste toplandık.

Darbe girişimine karşı halkın ortaya koyduğu demokratik tepkiyi nasıl buluyorsunuz?
Türkiye tarihindeki en haince terör kalkışmalarından biri olan askeri darbe girişiminin o gece sokağa çıkan sivil halk tarafından engellenmiş olması, hafızalara kazınması gereken bir hadisedir. 15 Temmuz gecesi Türkiye halkı milli iradeye ve seçilmiş meşru hükümete destek için sokaklara dökülmüş, yaşanan kirli müdahale karşısında kendilerini siper etmiştir. Milletimiz demokrasi tarihimizde görülmemiş bir sivil mücadele, fedakârlık ve adanmışlıkla kanlı darbe girişimine karşı koymuştur. 15 Temmuz’u sıradan sıcak bir yaz gecesi olmaktan çıkaran bu şanlı direniş, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olmuştur.

Devamı için lütfen tıklayınız: https://www.mustafayeneroglu.com/wp-content/uploads/2016/08/hayat_online_agustos.pdf

Connect with Me: