AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mustafa Yeneroğlu, 8 Mayıs tarihi itibariyle başlayan ve 31 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan oy verme sürecine ilişkin açıklamada bulundu. “Bu tarihî fırsatı değerlendirmek için artık süreç başlamıştır. Yurt dışında yaşayan ve kendi meselelerine Türk siyasetinin daha duyarlı olmasını arzu eden her vatandaşımız oy hakkını kullanmalıdır.” ifadelerinde bulunan Yeneroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımız ilk kez milletvekili seçimlerinde bulundukları ülkeden Türk siyasetine doğrudan etki etme fırsatını yakalamıştır. On yıllardır yeterli ve gerekli ilginin gösterilmediğini müşahade eden yurttaşlarımız, kendilerine tanınan bu imkânı mutlak surette kullanmalıdır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar olarak kendi sorun ve meselelerimizin Türkiye siyasetinde gündemde tutulması ancak yüksek katılım oranıyla sağlanabilir. Bu nedenle bütün vatandaşlarımız bu önemli görevi yerine getirmek için bir an önce harekete geçmeli ve oy kullanma işlemini son güne bırakmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, her bir oyun önemi büyüktür. Dolayısıyla hem bireysel olarak sorumlu davranmalı hem de ailemiz, akrabalarımız, komşularımız ve çevremizi oy kullanmaları için teşvik etmeliyiz. Siyasi irademizi sandığa yansıtmak yaşamımıza doğrudan etki edeceği gibi, çocuklarımızın ve torunlarımızın da geleceğini belirleyecektir.”

Ülkelere göre oy kullanma tarihleri:
08.05 – 31.05: Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC
16.05 – 31.05: ABD
22.05 – 31.05: Norveç
28.05 – 31.05: Romanya ve Rusya Federasyonu
29.05 – 31.05: Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Yunanistan
30.05 – 31.05: Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya
31.05: Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, İran, İrlanda, İsveç, İspanya, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zellenda

Bütün temsilciliklerde oy kullanma saatleri yerel saat ile 10-19 arası olarak belirlendi. Vatandaşlar hangi temsilciliklerde oy kullanabileceklerine dair bilgiyi www.yurtdisisecim.com adresinden öğrenebilecekler.

Connect with Me: