AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus araçların Türkiye’de kalma sürelerinin 2 yıla çıkarıldığını belirtti. Yeneroğlu, Resmî Gazete’de bugün yayınlanan yeni düzenlemeyle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza verilmiş bir sözün daha yerine getirildiğini ifade etti.

Yeneroğlu, “Yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızın araçlarının Türkiye’de kalış sürelerinin iki yıla çıkarılması konusunda Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Dortmund’da söz vermişti. Bu söz, yurt dışı emekli vatandaşlarımızla ilgili yapılan düzenlemenin ardından karara bağlanan yeni uygulamayla yerine getirildi. Yurt dışında yerleşik olan bütün vatandaşlarımızın araçları artık Türkiye’de 2 yıl kalabilecek.” dedi.

Konunun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde takip edildiğini hatırlatan Yeneroğlu, “Uzun süreli olarak Türkiye’de bulunan vatandaşlarımızın günlük hayatlarının kolaylaştırılması açısından araç kalış sürelerinin 2 yıla uzatılmış olması önemli bir gelişmedir. Böylelikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından sürekli gündeme getirilen bir sorun giderilmiştir.” ifadesine bulundu.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “AK Parti olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmeye devam ediyoruz. Kamuoyuyla paylaştığımız Yurt Dışı Vatandaşlar Seçim Beyannamemiz bunun için bir yol haritasıdır. Yurt dışı milletvekilliği ve pasaport harçlarıyla ilgili kanun teklifimizi Meclis’e sunmuştuk. 1 Kasım seçimlerinin ardından her iki teklifinde yasalaşması için çalışacağız. Seçim beyannamemizde yer alan diğer ihtiyaçlarla ilgili de gereken çalışmaları ivedilikle tamamlayarak yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarını birer birer çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Connect with Me: