AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Aşırı sağ kimlikte bir partinin Federal Meclis’e girmesi Almanya için siyasi bir depremdir. Almanya’da yaşayan üç milyondan fazla Türkiye kökenli insanın yanı sıra diğer dinî ve etnik azınlıkların güvenliği açısından seçim sonuçları endişe vericidir.” diyerek çoğulculuğu ve parlamentarizmi tehdit eden bu gelişmeye karşı Almanya’daki demokratik güçleri omuz omuza mücadele etmeye davet etti. Yeneroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlık karşıtı söylemler sergilemekten kaçınmayan AfD Federal Meclis’teki üçüncü büyük oluşum olarak yerini aldı. Partinin başbakan adayı Alexander Gauland, ‘halkı ve vatanı’ geri almak için ‘Bayan Merkel veya her kimse onu avlayacaklarını’ açıklayarak, Federal Meclis’teki grubuyla nasıl bir yol takip edeceğine ilişkin ürpertici sinyaller verdi. AfD’nin önde gelen ismi Frauke Petry bile kendi çağırdığı kötü ruhlardan korkmuş olacak ki; içeriksel fikir ayrılıkları sebebiyle kendi partisinin parlamentodaki fraksiyonunda yer almayacağını ifade etti.

Almanya’da toplumsal barış ve birlikte yaşama kültürü geçmişte hiç olmadığı kadar tehdit altındadır. Siyaset ve sivil toplumdaki demokratik güçler, malum ‘Nazi söylemlerine’ karşı şimdi daha fazla omuz omuza mücadele etmek ve ülkenin geleceği için sorumluluk almakla mükelleftirler. Bunu yaparken kendi başarısızlıklarının Sarrazin ile Steinbach gibi ‘kızgın vatandaşı anlayanlara’ ve popülistlere nasıl fırsat verdiği, böylelikle bunların orijinali olan AfD’nin başarısına katkıda bulunduğu hususunda özeleştiri yapmaları gerekir.

İktisadi refah durumu üst seviyelerde ve işsizlik en alt düzeyde olmasına rağmen malum ana akım partiler aşırı sağ söylemleri kullanarak ve tabuların yıkılmasına müsaade ederek AfD’yi başarıya götüren yolu açtılar. Seçim kampanyası süresince hararetli bir şekilde sürdürülen Türkiye’yi karalama yarışı da buna dâhildir.

Şansölye Angela Merkel, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ve diğer Birlik partileri politikacılarının, toplumda önceden beri var olan ama bu seçimlerde somut sayılarla ifade edilen aşırı sağa kayışa şaşırmaları anlaşılamaz bir durumdur. Araştırmalar AfD olmadan çok önce de toplumun sağa doğru kaydığı konusunda uyarıyordu. Birçok sivil toplum kuruluşu da yıllardır siyasetin gereğini yapmadığını ifade ederek bu tehlikeli gelişme hakkında uyarılarda bulunuyor. Bu nedenle, ortaya çıkan seçim sonuçları şu ana kadar ki hükûmetlerin yıllar içerisindeki ihmalkârlıklarının ve bilinçli körlüklerinin de bir sonucudur.

Alexander Gauland’ın av söylemini uygulamaya geçirmeye hevesli, şiddete meyilli on binlerce Neonazi’nin varlığından hareketle, bundan sonra Türkiye olarak Almanya’daki siyasi ve toplumsal gelişmeleri daha dikkatli takip edecek, azınlıkların Neonazi saldırılarına karşı yeterince korunup korunmadığını daha yakından gözetleyeceğiz.”

Connect with Me: