Yaklaşık 3 milyon Türk seçmenin yaşadığı yurtdışının ayrı bir seçim bölgesi olması ve yurtdışındaki seçmenin kendi milletvekillerini seçmesinin yolu açılıyor. Yurtdışının seçim bölgesi olması ve 15 milletvekili kontenjanına sahip olmasını öngören yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Tasarı yasalaşırsa yurtdışındaki seçmen hangi milletvekilini seçtiğini bilecek, Türkiye siyasetinde söz sahibi olacak.

Türkiye’de erken seçim senaryolarının güçlendiği şu günlerde, yurtdışındaki Türkleri umutlandıran gelişme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleşti. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının TBMM’de temsili, yurtdışının ayrı bir seçim bölgesi olmasını ön gören yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarı, yurtdışının ayrı bir seçim bölgesi olmasını ve yurtdışındaki Türklere 15 milletvekili kontenjanı verilmesini içeriyor.

Kanunlaşırsa yurtdışındaki Türklerin resmen TBMM’de temsilini sağlayacak olan kanun tasarısı ile yurtdışındaki seçmen oyunun nereye gittiğini, hangi milletvekilini seçtiğini bilecek. Toplam 15 milletvekili seçme gücüne kavuşacak olan yurtdışındaki Türkler bu şekilde Türkiye siyasetinde söz sahibi olacak. Tasarı ayrıca yurtdışı seçmeninin oy verme işlemlerini kolaylaştıracak değişiklikler de içeriyor.

DEVAMINI OKU – CİHAN HABER AJANSI

Deutsche Welle
Milliyet
Aljazeera Türk
Yeni Şafak
İHA

Connect with Me: