AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (YSKM) Bölge Başkanları Toplantısı Köln’de gerçekleştirildi. Yurt dışı seçim çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda Türkiye’den ve Genel Seçim için sandıkların kurulacağı ülkelerden temsilciler yer aldı. AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yaptığı konuşmada, “Tarihî bir seçime doğru gidiyoruz. AK Parti’nin yurt dışında hak ettiği seçmen desteğine ulaşarak tek başına iktidar olması için mücadelemizi başlatmış bulunmaktayız.” dedi.

Toplantıya AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İstanbul Milletvekili Metin Külünk, AK Parti İstanbul Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Fatih Tuna, UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Genel Merkez yöneticileri ile Bölge Başkanları katıldı. Yurt dışı seçim çalışmalarıyla ilgili konuların ele alındığı toplantıya başta tüm Avrupa’dan olmak üzere oy kullanılacak ülkelerden toplam 44 bölge YSKM Başkanı ve 182 temsilci katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız 8 Ekim-25 Kasım tarihleri arasında 54 ülkede kurulan 113 temsilcilikte, 8 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında ise gümrük kapılarında oy kullanacaklar. AK Partimizi tek başına iktidar yapmak için Türkiye’de nasıl yoğun bir çalışma içerisindeysek, yurt dışında da aynı yoğunlukta çalışmalarımıza başladık. AK Parti iktidarı, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik şimdiye dek sürdürülen hizmetlerin artırılmasının da garantisi olacaktır.” dedi.

AK Parti iktidarında yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik atılan adımlara değinen Yeneroğlu, “Türkiye’miz artık 13 yıl öncesindeki Türkiye değil. AK Parti iktidarıyla 2015 yılının Türkiye’si, geniş bir gönül coğrafyasında yurt dışı Türklerle ilgili büyük açılımlar yapan bir Türkiye’dir. Anayasanın 62. maddesinin gereğinin yerine getirilmesi, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza kapsamlı hizmetlerin götürülmesi, kuşatıcı bir diaspora politikasının, yurt dışı eğitim, kültür ve din politikalarının somut bir şekilde ortaya konulması ancak partimizin iktidarıyla mümkündür. Tüm bunların gerçekleşmesi ve AK Parti’nin 1 Kasım’da tek başına iktidar olması için tüm çabamızı ortaya koyacağız. İnanıyorum ki, önümüzdeki seçimlerde 7 Haziran seçimlerinden çok daha fazla yurt dışı seçmenimiz AK Parti’yi tercih edecektir.” açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “7 Haziran seçimlerinden sonra yeni hükûmeti kurmak için çaba sarf ettik. Ancak CHP ile ciddi görüş ayrılıkları nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. Ülkemizin içinden geçtiği zor dönemde MHP’nin ne istediğini ise bir türlü öğrenemedik.” ifadesine bulundu. Çavuşoğlu, “AK Parti iktidarında sandıkların yurt dışına taşınması çok önemli bir icraattır. AK Parti iktidarından önce yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız siyasi tercihlerini yansıtabilmek adına büyük fedakârlık göstererek kara ya da havayoluyla Türkiye’ye ya da gümrük kapılarına oy kullanmaya giderlerdi. Şimdi biz sandığı vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere getirdik.” dedi.

İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise yaptığı konuşmada seçimlerin önemine dikkat çekerek, “Türkiye’mizin 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşadığına benzer başka bir kayıp zamana ihtiyacı yoktur. Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla 2023 hedeflerine yürümeye ihtiyacı vardır. Bunun için 1 Kasım seçimlerine giderken Avrupa’da ulaşmadığımız vatandaş, kapısını çalmadığımız kişi bırakmayacağız. Hedefimiz 1 Kasım’da zafere ulaşmaktır.” dedi.

Toplantının bilgilendirme bölümünde Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörleri tarafından seçim dönemi programları ve koordinasyonu, sandık görevlileri ve seçmen taşıma, tanıtım ve medya çalışmaları konularında sunumlar yapıldı.

Connect with Me: