Türkiye-Belçika işgücü anlaşmasının 54. yıl dönümü vesilesiyle açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Göçmenlerin yaşadıkları ülkelerin yasalarına uymakla yükümlü olduğu kadar,  ev sahibi ülkeler de onların kendi değerlerini ve kimliklerini koruyarak toplumsal hayatın her alanında fırsat eşitliğine sahip olmalarını sağlamakla sorumludur.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“16 Temmuz 1964 tarihi; 19. yüzyıla dayanan Türkiye-Belçika ilişkileri açısından dönüm noktası olmuştur. İki ülke arasında imzalan işgücü anlaşmasının ardından bugün yarısından fazlası Belçika vatandaşı olan 250 bine yakın insanımız Belçika’da hayatını devam ettirmektedir. Belçika toplumunda eğitim, iş, sivil toplum, sanat dünyasında yer almakta ve toplumun her alanına katkı sunmaktadır. Ayrıca milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği gibi siyasetin çeşitli kademelerinde görev alarak Belçika siyasetinde aktif olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte Belçika’daki vatandaşlarımız iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine de büyük katkı sağlamaktadır.

Öte yandan çokkültürlü bir yapıya sahip olan Belçika nüfusunun yüzde 7’si Müslümanlardan oluşmaktadır. Ancak özellikle son dönemlerde İslam düşmanlığı üzerinden Müslümanların ve vatandaşlarımızın hedef alınmasına üzülerek şahit oluyoruz. Göçmenlerin yaşadıkları ülkelerin yasalarına uymakla yükümlü olduğu kadar,  ev sahibi ülkeler de onların kendi değerlerini ve kimliklerini koruyarak toplumsal hayatın her alanında fırsat eşitliğine sahip olmalarını sağlamakla sorumludur. Ayrıca göçmenlerin temel hakkı olan ana dil eğitimi herhangi bir siyasetçinin siyasi malzeme yapabileceği bir mesele değildir. Dolayısıyla Türkiye ve Türkçe karşıtlığı üzerinden siyaset yapılmasına da fırsat verilmemelidir. Unutulmamalıdır ki; göçmenler artık o ülkenin asli unsurudur. Irkçı ve popülist söylemler yerine, göçmenlerin de toplumun bir parçası olduğunu kabul ederek, birlik içinde yaşamak Belçika’ya pek çok olumlu değer katacaktır.

Belçika ile ilişkilerimizin asli unsuru olan vatandaşlarımız yaşadıkları ülkeye katma değer sağlamaya devam ederken, ana vatana da yürekten bağlı olduklarını göstermişlerdir. Belçika’da yaşayan vatandaşlarımızın 24 Haziran seçimlerine yüzde 54’e yakın katılım sağlamaları oldukça sevindirici bir gelişmedir. Seçimlere yüksek katılım vatandaşlarımızın ana vatana olan sorumluluk bilincini ortaya koymaktadır. Bu anlamlı gün vesilesiyle seçime katılım sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye-Belçika İşgücü Anlaşması’nın 54. yılında tüm Belçikalı Türkleri saygıyla anıyor, zorlu göç tarihinde emeği olan insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

 

Connect with Me: