03 Temmuz 2022 tarihinde saat 16.00 sularında İran sınırına 29 kilometre uzaklıkta bulunan Van ili Saray ilçesi Karahisar Köyü’nde jandarma tarafından yapılan denetim sırasında düzensiz göçmen taşıyan bir aracın durdurulmak istendiği ancak araç şoförünün durmayarak kaçmaya çalıştığı, kaçarken de Karahisar Köyü’nde çıkmaz sokağa girdiği ve burada minibüs şoförü ile göçmen kaçakçılığı organizatörünün araçtan inerek kaçtığı, araçta ise düzensiz göçmen olarak adlandırılan kişilerin bulunduğu, dolayısıyla düzensiz göçmenlerin kaçma imkânı kalmadığı hâlde kolluk görevi ifa eden korucu ve jandarma tarafından araca ve göçmenlere 40-50 el ateş edildiği, açılan ateş sonucunda bir kadın ile beş yaşındaki bir kız çocuğunun öldürüldüğü ve on yedi göçmenden bir kısmının ağır bir kısmının da hafif bir şekilde yaralandığı olaya ilişkin fotoğraflar ile olay tanıklarının ifadeleri ile anlaşılmıştır.

Bu bağlamda;  

1- Bir kadın ve beş yaşlarındaki bir kız çocuğunun öldürüldüğü ve on yedi göçmenin yaralandığının olaya ilişkin fotoğraflar ile belli olmasına rağmen ilgili valilikçe yapılan açıklamada neden yalnızca bir ölü ve on iki yaralıdan söz edilmiştir?

2- Kaçarken çıkmaz sokağa giren minibüsün şoförünün kaçmış olmasına ve göçmenlerin kaçma imkânı kalmamasına rağmen iki korucu ve bir uzman çavuş yaylım ateşinde bulunmaya devam etmiş midir? Yaklaşık 40-50 el ateş edilmiş midir?

3- Silah kullanma yetkisinin sınırlarını aşarak, gerekmediği hâlde ateş açan ve bir kadın ile bir çocuğu öldüren iki korucu ve bir uzman çavuş hakkında idari soruşturma açılmış mıdır?

Connect with Me: