Rusya Askeri İşbirliği Kurumu Başkanı Dmitry Shugayev, 16.08.2022 tarihinde yaptığı açıklama ile 2. Parti S-400’lerin Türkiye’ye satılacağını ileri sürmüştür. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan (SSB) yapılan açıklamada ise Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi tedarik sürecinde yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığı, mevcut sözleşmenin teknik sürecinin yürütüldüğü bildirilmiştir.

S-400’lerin sevkiyatı yapılan ilk parti hazır sistemlerinin Türkiye’ye gelmesiyle ABD’nin CAATSA yaptırımlarını uygulamaya başladığı ve bu çerçevede parasını ödediğimiz halde F-35 Ana Programı’ndan da çıkartıldığımız malumdur. Hatta daha düşük model savaş uçağı olan F-16 alımlarımız bile şarta bağlanmaya çalışılmaktadır. Hal böyle iken S-400 alım sürecinin halen işletilmesi Türkiye için yeni sıkıntılar doğurabilecektir.

Bu bağlamda,

1- Rusya ile 2. parti S-400 alımı konusunda yeni bir sözleşme yapılmış mıdır?

2- S-400 alımına dair yeni bir sözleşme imzalanmamış olsa bile sözleşme kapsamında S-400’lerin teknik sistemlerinin kurulumuna dair tedarik sürecinin ilerletilmesinin yeni tepkilere ve yaptırımlara yol açabileceği hesaplanmış mıdır?

3- Rusya ile S-400 sistemlerinin kullanıma hazır hâle getirilmesi sürecinin işletilmesi durumu F-16 ve diğer Amerikan modernizasyon kitleri alımımızı etkiler mi?

4- Geçtiğimiz birkaç yılda Rusya’nın askeri konvoyumuzu vurduğu ve onlarca askerimizi şehit ettiği, Kırım’ı ilhak ettiği, hâlihazırda Ukrayna’yı işgal ettiği ve bu ülkeyle savaş hâlinde olduğu göz önüne alındığında; NATO füze ve hava araçlarını etkisiz hâle getirme özelliğine sahip Rus hava savunma sistemlerinin Türkiye’de konuşlanmasının üyesi olduğumuz NATO ve dost ülkeler tarafından nasıl algılanacağı düşünülmüş müdür?

Connect with Me: