Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Sn. Okan Konuralp Twitter isimli sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada; Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı” logosuyla başlayan “HealthTürkiye” isimli tanıtım filminin televizyon ve radyolarda “ücretsiz ve zorunlu” olarak yayınlanmasına karar verildiğini ifade etmiştir. Yine benzer mahiyette kararların da alınabileceği ve bu şekilde AK Parti ve Cumhur İttifakı propagandasının yapılacağına dair bilgiler kamuoyuna yansımış bulunmaktadır.

Bu bağlamda aşağıdaki şu soruların sorulma gereği hasıl olmuştur:

  1. RTÜK, iddia edildiği şekilde, bir siyasi partinin seçim kampanyasında kullanılan logonun yer aldığı tanıtım filminin televizyon ve radyolarda ücretsiz ve zorunlu olarak yayınlanması yönünde bir karar almış mıdır?
  2. RTÜK tarafından bu yönde alınmış bir karar var ise tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesi ile bağdaşmayan bu karar hangi gerekçe ile alınmıştır?
  3. Karara konu tanıtım filmine benzer mahiyette bir parti propagandasına neden olabilecek başka reklam filmleri de söz konusu mudur? Aynı şekilde bu reklam filmlerinin de ücretsiz ve zorunlu olarak televizyon ve radyolarda yayınlanması için planlama yapılmakta mıdır?
Connect with Me: