03.09.2023 tarihinde Muş ili merkeze bağlı Sungu Köyünde kenevir yetiştirildiği ihbarı alan İl Jandarma görevlilerinin Muhammet Erol isimli vatandaşımızı ikametinde gözaltına aldığı ve Muş İl Jandarma Komutanlığı’na götürdüğü, bu binanın üst katında bir kısmı kamuflajlı olan personel ile 5-6 kişiden oluşan sivil personel tarafından darp edilmek suretiyle işkenceye uğradığı haberleştirilmiştir. Aynı zamanda da sosyal medyada işkence gördüğüne dair paylaşımlar da yapılmıştır. İşkence esnasında kendisine yönelik olarak uyuşturucu ticareti yaptığını ikrar ettirilmek suretiyle video kaydı yapıldığı da iddialar arasında yer almaktadır.

İşkence olayının ortaya çıkması nedeniyle Muhammet Erol hakkında da kamu görevlilerine karşı “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan adli işlem yapıldığı, tutuklamaya sevk edildiği ve sorgu hakimliği tarafından adli kontrol kararı ile bırakıldığına dair haber ve iddialar kamuoyunda tartışılmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Muhammet Erol’un beyanına göre kendisine herhangi bir arama vs. kararı gösterilmeden ikametine kolluk gelerek işlemler yapılmıştır. Bu iddia karşısında, Muş İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan işlemlerde arama, el koyma ve gözaltı kararı alınmış mıdır? Yoksa ihbar üzerine suçüstü hali değerlendirilerek bu kararlar alınmadan mı işlemler yapılmıştır?
  2. Muş İl Jandarma Komutanlığı nezdinde kaç personel görevlidir? Bu operasyonda adı geçen işlemlerde kaç kolluk görevlisi görevlendirilmiştir?
  3. Muş İl Jandarma Komutanlığı’na ait binanın 2. katında işkence yapıldığına ve bu işkence yapılırken Muhammet Erol’un videosunun çekildiğine, suçu kabul etmesi yönünde baskı yapıldığına dair iddialar doğru mudur?
  4. Muhammet Erol’a yönelik olarak söz konusu işkence iddialarına karışan kamu görevlileri tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu kişiler hakkında herhangi bir adli veya idari işlem yapılmış mıdır?
  5. Muhammet Erol hakkında sağlık raporu alınmış mıdır? Alınmış ise sağlık raporu kapsamında darp izleri, kırıklar, yaralar tespit edilmiş midir? Eğer bunlar tespit edilmiş ise söz konusu yaralanmalar, kırıklar nasıl oluşmuştur?
  6. Tüm bunlar karşısında müşteki Muhammet Erol hakkında kamu görevlilerine karşı direndiği iddiasıyla “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan işlem yapılmış mıdır?
Connect with Me: