Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda periyodik asansör bakım ve onarımının yapılmadığı iddiaları, bu sebeple birbiri ardına kazaların meydana geldiği ve ne yazık ki Aydın KYK Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden Zeren Ertaş’ın vefat haberleri kamuoyuna yansımıştır.

Aydın KYK Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan acı kayıptan sonra da birçok ilimizde yaşanan asansör kazasının haberi gelmeye devam etmektedir. Basına yansıyan haberlere göre; Muş KYK Sultan Alparslan Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör iki kat arasında asılı kalmış, Rize Ayder KYK Yurdu’nda asansör bulunduğu kattan zemin kata düşmüş, Giresun KYK Esma Hatun Öğrenci Yurdu’nda sekizinci kattan beşinci kata düşen asansörde öğrenciler mahsur kalmış, Bartın KYK Ağdacı Öğrenci Yurdu’nda asansör üçüncü kattan eksi birinci kata düşmüş, Ordu Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör kayarak zemine çakılmış, Nevşehir KYK Ayşe Humasah Sultan Kız öğrenci Yurdu’nda üç öğrencinin içerisinde bulunduğu asansör üç kat aşağıya kaymış ve öğrenciler tarafından daha birçok asansör arızası ihbarı yapılmıştır. Son olarak da 04.12.2023 tarihinde Yozgat’ın Sürmeli ilçesinde bulunan KYK yurdunda asansör düşmesi sonucu iki öğrencimiz yaralanmıştır.

Örneklerden de görüldüğü üzere ailelerin çocuklarını “güvenli” diyerek teslim ettikleri KYK yurtları, son günlerde birçok kazanın yaşanmasına sebep olarak can güvenliğinin sağlanması hususunda kamuoyunda büyük tedirginliğe yol açmıştır. Öte yandan en temel ihtiyaçlardan olan ve gittikçe derinleşen barınma sorunu gençlerimizi oldukça etkilemekte olup KYK yurtlarındaki fiziki eksikliklerin giderilmesi hususu acilen çözüm bekleyen önemli bir sorundur.

Bu bağlamda,

  1. KYK’ya bağlı kaç yurtta, 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazası yaşanmıştır? 2022 ile 2023 yılları arasında asansör kazasından veya asansörlerin arızalanmasından kaç öğrenci etkilenmiştir? Bu kazalara ilişkin kaç kişi hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır?
  2. KYK’ya bağlı yurtlarda asansörlerin ödenek yetersizliği nedeniyle bakım ve onarımlarının yapılamadığı iddiaları doğru mudur? Asansör kazalarının yaşandığı yurtlarda asansörlerin aylık ve yıllık bakımları yapılmış mıdır? Yapılmışsa bakım raporları var mıdır?
  3. KYK’ya bağlı yurtların asansörlerinin bakım ve onarımlarının yapılması ve bu süreçlerin şeffaf olarak denetlenmesi hususunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise ayrıntıları nelerdir?
  4. KYK yurtlarının öğrenciler için yaşanabilir kılınması açısından; yemekhane, oda iç düzeni ve kalan kişi sayısı ile güvenlik gibi hususlarda hangi çalışmalar yapılmaktadır?                          
Connect with Me: