Yönetmen Nejla Demirci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, iki KHK’lının yaşadığı mağduriyeti anlattığı “Kanun Hükmü” belgeselinin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden çıkarıldığını duyurmuştur. Belgeselin seçkiden çıkarılması festival jürisi tarafından da tepkiyle karşılanmış ve jüri tarafından belgeselin seçkiye geri alınmaması durumunda görevlerini yerine getirmeyecekleri ifade edilmiştir.

Geçmişte de idari makamlar tarafından “Kanun Hükmü” belgeseline benzer şekilde müdahale edilmeye çalışarak belgeselin çekimleri önlenmeye çalışılmış, yapılan bireysel başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin kararıyla bu yasaklamanın önüne geçilmiştir.

Kamuoyuna yansıyan bilgilerde, belgeselin film festivalinden çıkarılmasını bizzat Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından talep edildiği, konu ile alakalı olarak Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kayyum tehdidiyle tarafınızca 6 kez arandığı ve belgeselin seçkiden çıkartılmasının talep edildiği iddia edilmiştir.

Bu bağlamda;

  • Bakanlığınızca Belediye Başkanı Muhittin Böcek de dahil yetkili herhangi bir kişiden “Kanun Hükmü” belgeselinin Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Seçkisi’nden çıkartılmasına ilişkin herhangi bir talepte bulunulmuş mudur? Bu taleple birlikte kayyum atanması ya da başka bir sebeple ilgili kişiler üzerinde baskı kurulmuş mudur?
  • İddia edildiği şekilde belgeselin seçkiden çıkarılmasına ilişkin bir talepte bulunduysanız, buna ilişkin hukuki gerekçeniz nedir?
  • “Kanun Hükmü” belgeseli hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline hükmettiği karar yok sayılarak belgeselin seçkiden çıkarılmasını ifade ve sanat özgürlüğü ile bağdaştırıyor musunuz?

Connect with Me: