Sedat Peker tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında 2021 yılı mayıs ayında bazı açıklamalarda bulunulmuştur. Bu açıklamalarda suç örgütü lideri olarak hakkında soruşturma yürütülen Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tehlikeli bir durum olduğunda kendisine haber vereceğini yine bu kapsamda kendisine koruma tahsis ettiğini, DYP kongrelerinde Sedat Peker’in adamlarıyla birlikte yer aldığı, FETÖ mensuplarını bir takım görevlere getirdiği, dolandırıcılık suçu işleyenlerle birlikte hareket ettiği, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra silah dağıttığı, SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına kaçışında etkili olduğu, Aleyna Çakır cinayetinde fail Ümit Can Uygun’un cezadan kurtulabilmesi için Adli Tıp raporunun Süleyman Soylu’nun talebi doğrultusunda hazırlandığı, yine Süleyman Soylu’nun oğlu Engin Soylu’nun da Nevzat Kaya’yı Bataklık Dosyası’ndan çıkarmak için 5 milyon dolar istediği, bununla birlikte uyuşturucu ticaretinin de önünü açtığı şeklinde iddialarda bulunmuştur. Bu iddialara karşı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yukarıdaki iddiaları reddetmiş öte yandan Sedat Peker’den ayda 10.000 ABD Doları alan bir milletvekili olduğu ve bu kişi ile Sedat Peker’in ilişkili olması nedeniyle bu milletvekilinin adını da Cumhuriyet Başsavcılığına açıklayacağını ifade etmiştir.

Akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2021 yılı Mayıs ayı içerisinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak suç duyurusunda bulunduğunu ve ayrıca kendisi ile ilgili olan bu iddiaların da araştırılmasını istediğini belirtmiştir.

Bu bağlamda,

1- İçişleri Bakanı’nın yaptığını iddia ettiği suç duyurusu üzerinden 16 ay gibi bir süre geçmekle başvuru hakkında herhangi bir adli işlem yapılmış mıdır?

2- Adli işlem yapıldıysa soruşturma hangi aşamadadır?

3- Eğer yapılmadıysa bu kadar uzun bir süre geçmesine karşın bu çok ciddi iddialar neden soruşturulmamaktadır? Savcılık tarafından, İçişleri Bakanı’nın suç duyurusunun gereği yerine getirilmiyorsa görevini ihmal eden savcılar hakkında HSK harekete geçecek midir?

4- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, suç örgütü lideri Sedat Peker’den aylık 10.000 ABD Doları alan milletvekilinin kim olduğu konusunda Cumhuriyet Savcılığına gerçekten herhangi bir bilgi vermiş midir?

Connect with Me: