Son aylarda gerek ulusal basında gerekse de uluslararası basında çıkan haberlerde uyuşturucu baronu olarak adlandırılan yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de vatandaşlık satın aldıkları ve Türkiye’de yaşamaya başladıkları; aynı zamanda bu kişilerin kendi ülkelerinde oluşturdukları suç örgütleri ile diğer suç örgütleri arasında yaşanan hesaplaşmalar sonucunda öldürülmeleri haberleştirilmektedir.

Bunun yanında çeşitli ülkelerde başta uyuşturucu ticareti suçu olmak üzere işledikleri suçlardan dolayı haklarında açılan adli soruşturmalar kapsamında suçun işlendiği ülkeden Türkiye’ye yapılan “iade” taleplerinin de bu kişilerin “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları sebebiyle” reddedildiği ve Türkiye’nin bu kişileri vatandaşlık vermek suretiyle koruduğu, bundan dolayı da ülkemizin itibarının uluslararası alanda zarar görmesinin yanında ülkemizin suç işleyen yabancı uyruklu kişiler için güvenli liman haline geldiği ifade edilmektedir.

Aynı zamanda 2019 yılından bu yana da Ekvator, Venezuela, Kolombiya, Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinden Türkiye’ye gelen çok sayıda gemide yüklü miktarlarda uyuşturucu maddelerin ele geçirildiği ve el konulduğu da bilinmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Türk vatandaşlığını sonradan kazanan yabancı uyruklu kişiler arasında gerek Türkiye dışında gerekse de ülkemizde haklarında adli soruşturma yürütülen kişiler var mıdır? Bu yönde bir tespit varsa kaç kişi hakkında bu adli soruşturma bulunmaktadır? Yürütülen soruşturmalar hangi suçlar nedeniyle açılmıştır?
  2. Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanan yabancı kişiler hakkında Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 72. maddesi uyarınca Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başka ülkede suç işleyip işlemediklerine yönelik gerekli araştırma ve soruşturmalar yapılmakta mıdır?
  3. Özellikle “uyuşturucu ticareti yapma” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçları kapsamında hakkında adli soruşturma yürütülen ve Türk Vatandaşlığını sonradan kazanan kişiler söz konusu mudur?
  4. Türk vatandaşlığını sonradan kazanan yabancı kişiler arasında başka ülkeler tarafından yürütülen adli soruşturma kapsamında “iadesi talep edilen” kişiler söz konusu mudur?
  5. Dünya üzerinde kırmızı bültenle aranan Rawa Majid ve Hollandalı Jos Leijdekkers isimli şahıslar Türk Vatandaşı mıdır? Eğer bu kişiler Türk Vatandaşı ise hangi gerekçelerle vatandaşlığı kazanmışlardır?
Connect with Me: