Diasporadaki insanlarımızın kültürel faaliyetleri önemsemeleri gerekir [Kanal Avrupa]

Kanal Avrupa ekranlarına konuk olan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya özelinde Türkiye-Avrupa ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Türk-Alman ilişkilerindeki derinlik ve çok boyutluluğa dikkat çeken Yeneroğlu, iki ülke arasındaki gerginliğin en önemli sebebinin Almanya genelinde PKK’lı teröristlerin sahip olduğu imkânlar olduğunu belirtti ve aşırı uçların Almanya siyasetinde oynadığı etkin role işaret etti.

Türkiye kökenlilerin Avrupa’daki kültürel faaliyetler önemsemesi gerektiğinin altını çizen Yeneroğlu, Avrupa’daki Türk gelenek ve göreneklerimizin gelecekte de yaşatılması ayrıca anadil faaliyetleri noktasında sivil toplum kuruluşlarına büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

Yeneroğlu ayrıca diaspora ve göç politikaları konusundaki eksiklikler üzerine açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Diaspora Politikası ve Sorumluklarımız [TRT Haber – Geniş Açı]

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TRT Haber ekranlarında yayınlanan Geniş Açı programına konuk oldu.

Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulunan Yeneroğlu, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararının nasıl okunması gerektiğini yorumladı. AB’nin kurduğu ulus üstü sistemine ulusları entegre edemediği eleştirisini getiren Yeneroğlu, “AB agresif milliyetçiliğe mi yönelecek yoksa ulusların egemenliği noktasına mı yaklaşacak, göreceğiz.” dedi.

PKK terör örgütünün Avrupa yapılanması üzerine de açıklamalarda bulunan Yeneroğlu, Avrupa’da sol ve sosyalist partilerin PKK ve HDP ile ilişki içerisinde olduğunun altını çizerek, “Türkiye, PKK etkisindeki Avrupa’ya kendini daha iyi anlatmalı.” dedi.

Yeneroğlu ayrıca Türkiye’nin diaspora politikası bağlamında, Türkiye’nin tezlerinin yurtdışında anlatılabilmesi için ihtiyaç duyulan örgütlü yapıya ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

AP’nin Türkiye Kararı ve Avrupa’yı Bekleyen Zorlu 2017 Yılı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Kanal A ekranlarına konuk oldu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasına yönelik teklifi oy çokluğuyla kabul etmesinin ardından Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

Avrupa’nın karşı karşıya olduğu aşırı sağ tehlikesi ve merkez siyasetin sağcı popülizme kaymasının nedenleri çerçevesinde değerlendirmesine başlayan Yeneroğlu, 2017 yılının Avrupa için krizlerle dolu bir yıl olacağının altını çizdi. Gelecek yıl Avusturya, Fransa ve Hollanda’da yapılacak seçimlerin Brexit sonrası yeni krizleri tetikleyeceğini belirterek, Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerinin nesnel bir zemine çekilmesi ihtiyacına değindi. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta Avrupa’nın da güvenliğini koruduğuna işaret ederek, Avrupa Birliği ile ilişkilerde Türkiye’nin benimsediği dilin yaşadığı acıların bir tezahürü olduğunu da sözlerine ekledi.

Yeneroğlu ayrıca, Avrupa kamuoyunda Türkiye algısının oluşması noktasında medyaya büyük sorumluluk düştüğünü de vurguladı.

ORF Im Zentrum Programındaki Değerlendirmelerim – Altyazılı

Avusturya devlet kanalı ORF ekranlarında yayınlanan 20 Kasım tarihli Im Zentrum programına konuk olan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri, PKK terörü, Türkiye’ye yönelik basın özgürlüğü tartışmaları ve idam cezası kapsamında insan haklarına yönelik eleştiriler üzerine ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

Steinmeier’in Ziyareti ve Türkiye’nin Terörle Mücadelesinde Almanya’nın Aykırı Duruşu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bugün ve yarın Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde, Almanya’nın Türkiye’nin terörle mücadelesine vermesi beklenen desteğe ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Yeneroğlu, “Türkiye’nin dostu olan ülkeler, terörle mücadele noktasında sözde değil özde de Türkiye’nin yanında olmalılar.” dedi.

Klartext programında Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendirdik [Altyazılı]

Avusturya ATV ekranlarında yayınlanan Klartext programına konuk olan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.