24/03/2022 Tarihinde, Eyyübiye ilçesine bağlı Organize Sanayi Bölgesi civarında Çalışkan Köyü yakınlarında özel harekat polislerinin tatbikat yaptığı bölgede 16 yaşındaki Muharrem Aksan’ın cansız bedenine ulaşılmıştır. Çocuğun cansız bedenini gören şahıslardan; çocuğun vücudunda parçalanmalara bağlı yara izlerinin olduğu ve çocuğun bir elinin bilekten koptuğu öğrenilmiştir.

Atış taliminin yapıldığı alanın 2400 dönümlük bir alan olduğu ve bu atış taliminin yapıldığı alanın sınırının çevre köylere olan uzaklığının 500 metre civarında olduğu tarafımıza iletilmiştir. Köylüler tarafından olaydan önce defalarca jandarmaya şikayette bulunulduğu ve bölgede önlem alınmadan atış yapıldığı söylenilmesine rağmen önlem alınmadan tatbikatlar yapılmaya devam edilmiştir.

Bahse konu atış taliminin yapıldığı alanda genelde özel harekat polislerinin talim yaptığı ve ağır makinalı silahların ve patlayıcıların (sis bombası, el bombası vs) kullanıldığı tarafımıza verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Yine atış talimi yapılan alanda herhangi bir önlem alınmadığı gibi köylülere atış yapılacağı zamanlarda bu konuda herhangi bir bilgilendirme de yapılmamaktadır. Olayın yaşandığı günde de köylülere herhangi bir bilgilendirme yapılmadan atış talimi yapılmış ve kuvvetle muhtemel olay günü atılan bir patlayıcı atılır atılmaz veya daha sonra infilakı ile Muharrem Aksan’ın vefatı gerçekleşmiştir

Alınan adli tıp ön raporunda çocuğun vücudunda yaralar olduğu ancak bu yaraların kurşun izi mi yoksa patlama sonucu oluşan yaralar nihayetinde mi gerçekleştiğinde dair net bir kanaate varılamadığından bunun tespitinin yapılması amacı ile İstanbul İhtisas Dairesine gönderilmiştir.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiler dahilinde; saat 18:00’e kadar atış talimi yapıldığı ve seslerin geldiği tarafımıza iletilmiş olmasına rağmen Şanlıurfa Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre saat 15.08’de tatbikat sonlandırılmıştır.

Bu bağlamda;

1- Söz konusu alan kaç yıldır emniyet müdürlüğüne tahsis edilmiştir? Emniyet güçleri bu alanı kaç yıldır fiilen kullanmaktadır?

2- Emniyet güçleri bu alanda haftanın kaç günü atış talimi ve tatbikatlar yapmaktadır?

3- Atış talimi ve tatbikatlar sırasında hangi silahlar kullanılmaktadır? Ağır teçhizatlar ve patlayıcı madde kullanılmakta mıdır?

4- Bu olaydan önce köylüler tarafından atış talimi ve tatbikatların köylerine çok yakın bir mevkide yapılması nedeniyle atış talimi ve tatbikatlar için başka bir yerin tercih edilmesi veya gerekli önlemlerin alınması için valiliğe, emniyet müdürlüğüne veya jandarma komutanlığına başvuruda bulunulmuş mudur?

5- Emniyet ilgili alanda gerekli önlemleri almış mıdır? Atış talimi ve tatbikat alanının etrafı çit, duvar veya benzeri engellerle çevrilmiş midir? Uyarı levhaları konulmuş mudur?

6- Atış talimi veya tatbikatların gerçekleştirileceği zaman civar köylerdeki muhtarlara bilgi verilmekte midir?

7- Valilik açıklamasına göre; olay günü tatbikat 15.08’de sonlandırılmış, müteveffa ise 17.30’da cep telefonu ile bir görüşme yapmıştır. Bu bilgilerin doğruluğunu ortaya koyan dayanaklar nelerdir ve müteveffanın iletişim bilgileri nasıl edinilmiştir?

8- Valilik açıklamasına göre, atış talimi ve tatbikat yapılan alanda müteveffanın bulduğu ve eline aldığı cisim patlamıştır. Bu açıklamanın doğru olduğu kabul edildiğinde; emniyet güçleri atış talimi ve tatbikat yaptıkları alanı neden temizlememiş, neden patlayıcı cisimleri alanda tehlikeli bir biçimde bırakarak terk etmişlerdir?

9- Can kaybı yaşanan olayların tekrar yaşanmaması için söz konusu olay yerine ilişkin ne tür önlemler alınacaktır?

Connect with Me: