Adana ili Karataş ilçesinde başta Bebeli köyü olmak üzere ilçe genelinde yerel halk, kamu görevlilerinin karıştığı bir organize suç örgütünden şikayetçi olmuştur. Halen görevde olan Karataş ilçe jandarma komutanı E.Ö. ile aynı komutanlıkta görevli S.A. isimli şahısların başında olduğu bir çete yapılanmasının; kim oldukları bilinmeyen şahıslara istihbaratçı izlenimi verdikleri, sözde güvenlik sağlama hizmeti ve kamu kurumları ile ilgili işleri halletme adı altında para aldıkları, sonraki aşamada ise para vermeyi reddeden köylüleri tehdit, baskı, gözdağı ve benzeri fiillerle haraca bağladığı iddia edilmektedir. Bu yapıda aktif rol oynayan kamu görevlisi hakkında Karataş’ta ikamet eden mağdur çiftçiler tarafından “Rüşvet, İrtikap, Tehdit, Hakaret, Görevini kötüye kullanma” suçlarından dolayı Karataş Cumhuriyet Savcılığına defalarca suç duyurusunda bulunulmuştur. Söz konusu şahısların görevlerinin başında olmaları ve Karataş Cumhuriyet Savcılığı tarafından adil ve etkin bir soruşturma yapılamaması nedeniyle bir kısım dosyalar yönünden delil yetersizliğinden şüphelilerin ifadeleri dahi alınmadan Kovuşturmaya Yer olmadığına karar verilmiştir. Bunun üzerine Adana Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunulmuş ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Örgüt Suçları Bürosu tarafından 2021/24340 soruşturma kaydı ile Kamu görevlileri hakkında Örgüt kurma, üye olma, Görevini Kötüye Kullanma, Rüşvet, İrtikap, Nitelikli Dolandırıcılık, Tehdit suçlarından soruşturma başlatılmıştır. Fakat suç yerinin Karataş ilçesi olması gerekçesiyle soruşturma dosyası Karataş Cumhuriyet Savcılığına gönderilmiştir. Haklarında çok ciddi delil ve iddialar bulunan ve şikayetin şüphelisi olan kamu görevlilerinin halihazırda görevlerine devam ediyor olmaları başlatılan soruşturmalara zarar verecek ve etkin ve adil bir soruşturmanın yürütülmesini engelleyecektir. Daha önce yapılan soruşturmalarda da ciddi iddialar olmasına karşın bu nedenle netice alınamamış olduğu ileri sürülmektedir. Görevleri başında bulunan memurların görevlerinde kaldığı sürece mağdur halkın ve ilçede bulunan bilgi sahibi kamu görevlilerinin tanık sıfatıyla ifade vermeye çekinecekleri açıktır.

Bu bağlamda;

1- Adana Cumhuriyet Savcılığı’nda 2021/24340 Soruşturma Numaralı soruşturma ve ilgili diğer soruşturma dosyaları olarak başlayan ancak yer yönünden yetki kuralları nedeniyle Karataş Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen dosyalarda haklarında şikayet bulunan Karataş İlçe Jandarma Komutanı ve diğer kamu görevlileri hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır?

2- Karataş İlçe Jandarma Komutanı E.Ö ile aynı komutanlıkta görevli S.A isimli şahıslar hakkında tedbiren geçici olarak görevden uzaklaştırma kararı alınmış mıdır? Alınmamışsa neden görevden uzaklaştırma kararı alınmamaktadır?

3- Adana ili Karataş İlçe Jandarma Komutanlığı içerisinde gerek şikayetler gerekse basında çıkan haberler dikkate alınarak kamu nüfuzunu kötüye kullanan bir organize suç örgütü yapılanmasının olup olmadığına dair bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

 

Connect with Me: