Irak’ın kuzeyinde 22.12.2023 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından ve yine Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 23.12.2023 tarihinde geçici üs bölgesine sızmaya çalışan bölücü terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen saldırı neticesinde toplamda 12 askerimiz şehit olmuştur. Basına yansıyan haberlerde; söz konusu saldırı ve sızma olaylarının gerçekleşmesinde ülkemize ait üs bölgelerinin çadırlarının kara battığı ve tipi sebebiyle görüş mesafesinin çok düşük olduğu iddia edilmektedir. Öte yandan PKK’nın saldırı için yoğun yağışı, sisli ve puslu havayı beklediği ve sızma için hareket halinde olduğu görüntülerin de bulunduğu belirtilmektedir.

Bu bağlamda,

  1. Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde bulunan üslerimizde yoğun kar yağışı, sisli ve puslu havaya karşı hangi önlemler alınmıştır?
  2. Şehitlerimizin verildiği Şehit Piyade Uzman Çavuş Alpay Aras-3 Operasyonu kapsamında Sur Tepe Geçici Üs Bölgesi’nde harekât icra eden 1/Dağ ve Komando Tugayı’mızın yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda kaldıkları, üs bölgesinin ise güvenlik ve lojistik olarak sorunlu bir bölgede yer aldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda bir inceleme başlatılmış mıdır?
  3. Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde bulunan diğer üslerimizde lojistik anlamda sorunlu ve yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda görev yapmakta olan askerlerimiz var mıdır? Diğer üsler için gerekli önlemler alınmış mıdır?
Connect with Me: