20 yaşında Nabeel Hasan isimli Filistin vatandaşı genç, bir yıl kadar önce 29.05.2023 tarihinde İstanbul-Başakşehir’de bir döviz bürosuna belgeleri ile giderek parasını çekmek istemiş ancak bu esnada döviz bürosundakilerle aralarında bir tartışma çıkmış ve tartışmanın büyümesi üzerine de polis ekipleri tarafından olayın tarafları Başakşehir Polis Merkezine götürülmüştür.

Olayın akabinde Nabeel Hasan hakkında Küçükçekmece Başsavcılığı tarafından “Yağma” suçundan soruşturma başlatılmış olup tutuklama talebiyle Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş ve hakimlikçe hakkında 31.05.2023 tarihinde “tutuklama kararı” verilmiştir. Tutuklanan Nabeel Hasan, aynı gün Maltepe 3 Nolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna götürülmüştür. Bu kuruma girişte, soyunma odasına alınarak yaklaşık 10 dakika boyunca görevli infaz koruma memurları tarafından darp edilmiştir. Darp seslerini ve bağrışmaları yanında bulunan iki arkadaşı da duymuştur. Arkadaşları Nabeel Hasan’ın yanlarına getirdiklerinde, kafasının birçok yerinin şişmiş olduğu ve yarı baygın/şok halinde olduğunu belirtmişlerdir. O gece ve devam eden günlerde sürekli ağrı ve rahatsızlık geçiren Nabeel Hasan 5.6.2023 tarihinde Maltepe 3 Nolu Kapalı İnfaz Kurumu’nda şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiştir. İşkence ile öldürme suçundan yürütülen bu soruşturma hakkında Küçükçekmece Başsavcılığı tarafından “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verilmiştir.

Nabeel Hasan vefat ettikten sonra hakkında Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği tarafından tahliye kararı verilmiş, Küçükçekmece Başsavcılığı da hakkında yürütülen “yağma” suçundan “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” vermiştir.

Olayın tanığı olan diğer Filistinli iki genç ise önce uzun süre Güneşli Polis Merkezi’nde tutulmuş, sonra da Tuzla Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edilmişlerdir. Haklarında sınır dışı edilme kararı verilen ve Nabeel’in ölümünün şahitleri olan bu iki genç Türkiye’den gönderilmeye çalışılmıştır. Kamuoyunda iki Filistinli gencin delillerin karartılması amacıyla sınır dışı edilmek istendiği iddiaları yer almaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Maltepe 3 Nolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda meydana gelen işkence ile kasten insan öldürme suçu kapsamında sorumlu infaz koruma memurları tespit edilmiş midir? Bu kişiler hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Nabeel’in otopsi raporu dikkate alınarak ölüm nedeninin infaz koruma memurlarının sorumlu olmasına dair hangi işlemler yapılmıştır? Olaya ilişkin delillerin tamamı toplanmış mıdır?
  3. Başakşehir’de bulunan bir döviz bürosuna kendisine gönderilen 400 ABD Dolarını almaya gelen ve basit bir tartışma yaşayan bir kişi hakkında neden “yağma” suçundan soruşturma başlatılmıştır?
  4. Taraflar arasında meydana gelen tartışma ve bu tartışmanın büyümesi sonucunda kavgaya dönüşen olayda, olaya müdahale eden polis memurlarının, olayı adli makamlara yanlış aktarması söz konusu mudur? Bu olayı adli makamlara bildirirken yabancı düşmanlığı saiki ile yanlış bir bilgilendirme yapılmış olabilir mi?
  5. Soruşturma makamları ve sorgu hakimliği tarafından yapılan yakalama, gözaltı ve tutuklama işlemleri kapsamında, maktul hakkında yağma suçundan kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği de dikkate alınarak, hukuka uygun işlem yapmamaları nedeniyle soruşturma makamları ve sorgu hakimliği hakkında HSK tarafından idari veya adli bir işlem başlatılmış mıdır?
  6. Aynı şekilde gerek “işkence sonucu ölüme neden olma suçundan yürütülen soruşturmada” gerekse de “yağma suçundan” yürütülen soruşturma kapsamında “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verilmesi konularında HSK tarafından idari veya adli soruşturma başlatılmış mıdır?
Connect with Me: