14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için seçim yasakları 4 Mayıs tarihinde başlamıştır. 298 sayılı Kanun’un 65. maddesine göre seçim yasakları kapsamında, 4 Mayıs tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı ve Bakanlar yurt içinde yapacakları gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtaları kullanmazlar. Aynı şekilde bu gezilerde, protokol icabı olan karşılamalarla törenler yapılamayacağı gibi resmi ziyafetlerin de verilmesi kanun gereğince yasaktır.

Ancak seçim yasakları döneminde, Cumhurbaşkanı ve bakanların devletin tüm imkanlarını kullandığı, devletin uçağını, tırlarını, helikopterlerini, otobüs ve sair tüm imkanlarını da kullanarak seçim kampanyası yaptıkları görüntüler kamuoyuna yansımaktadır. Bu durum kamu vicdanını yaraladığı gibi açıkça kanuna aykırılık teşkil etmekte, seçimlerin eşit ve adaletli bir şekilde yürütülmesini de imkansızlaştırmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Cumhurbaşkanı seçim kampanyası kapsamında kaç adet makam otomobili, uçak ve resmi hizmete mahsus vasıta kullanmaktadır?
  2. Hangi bakanlar genel seçim kampanyasında bakanlığın imkanlarını kullanmaktadır?
  3. Bakanların hangileri seçim kampanyası kapsamında kaç adet makam otomobili ve resmi hizmete mahsus uçak ve vasıta kullanmaktadırlar?
  4. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyası kapsamında Cumhurbaşkanlığı bütçesinden harcanan ve harcanması planlanan miktar nedir?
  5. Bakanların seçim kampanyası kapsamında ilgili bakanlıkların bütçesinden bugüne kadar harcadıkları ve harcamayı planladıkları miktar nedir?
  6. Her iki seçim kampanyası kapsamında kamu araçlarının yakıtlarının masrafı 85 milyonun vergilerinden mi karşılanmaktadır?
Connect with Me: